header-image

22 березня 2018 року відбулось засідання постійної комісії з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення, освіти, науки, культури, туризму, сім’ї, молоді та спорту Сумської міської ради. Серед питань порядку денного комісії: розгляд листа міської організації Профспілки від 03.03.2018 за №29 до голови комісії щодо врегулювання недостатнього обсягу освітньої субвенції на оплату праці більше 2050 педагогічних працівників закладів освіти міста Суми, яка здійснюється за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам і розгляд листа управління освіти і науки Сумської міської ради від 15.03.2018№423 щодо особливостей фінансування галузі «Освіта».

На засідання комісії запрошено заступника начальника управління освіти і науки Сумської міської ради з фінансово-господарських питань Наталію ГОНЧАРОВУ та голову міської організації Профспілки Людмилу ГОГУ.

В ході розгляду вищезазначених питань заступник начальника управління освіти і науки Сумської міської ради Наталія ГОНЧАРОВА довела до відома присутніх особливості фінансування галузі «Освіта» з 01.01.2018 року, з огляду на застосування нового формульного розрахунку освітньої субвенції у 2018 році. 

Вона зазначила, що у формульному розрахунку занижена кількість учнів закладів загальної середньої освіти м. Суми та не враховано:

- реальну середню наповнюваність класів, яка становить 28,62 по місту Суми;

- поділ класів на підгрупи для вивчення окремих предметів;

- оплату праці педагогічних працівників за проведення індивідуальної форми навчання, яких в Сумах налічується до 160 учнів; 

- оплату праці педагогів, які навчають дітей в лікарнях (ЗОШ№19, ЗОШ№22);

- оплату праці вихователів груп продовженого дня, яких у закладах загальної середньої освіти м. Суми функціонує 108. 

На підвищення 10% оплати праці педагогів згідно постанови КМУ від 11.01.2018р. №22 «Про підвищення заробітної плати педагогічних працівників» потрібно близько 15 млн. грн. 

Тому, обрахувавши весь перелік вищезазначених виплат доходимо висновку, що управління освіти і заклади загальної середньої освіти, враховуючи  всі чинні нормативно-правові акти по оплаті праці, не можуть виконати зобов’язання щодо нарахування і виплати заробітної плати учителям закладів освіти, які фінансуються за рахунок освітньої субвенції, в повному обсязі.

Дефіцит коштів на 2018 рік становить 31040541,00 гривень. Крім того, на підвищення оплати праці педагогічних працівників ПТНЗ потрібно додаткові кошти в сумі 1436793,00 грн.

Управління освіти інформувало департамент фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради про потребу в коштах листом 20.02.2018 року, членів  комісії з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів, розвитку підприємництва, торгівлі, та послуг, регуляторної політики 20.03.2018 року про шляхи вирішення ситуації, що склалася. 

Голова міського комітету Профспілки Людмила ГОГА поінформувала присутніх про дії ЦК Профспілки в цьому напрямку з кінця лютого 2018 року та міської Профспілки, яка звернулась на початку березня до органів місцевого самоврядування, ОДА, Сумської облради та МОН України. Профспілка не має на меті загострення конфлікту і застосовує такі форми соціального діалогу як листування, перемовини, звернення в депутатські комісії, аби на місцях спільно вирішити проблемне питання, не доводячи його до протестних дій. Управління освіти завірило, що перерахунки будуть проведені в березні і почнуться поетапні виплати зазначених підвищень, про що було доведено профактиву міста 13.03.2018 на пленарному засіданні. Заробітна плата – це захищена стаття і вона повинна виконуватися в першочерговому порядку. Нажаль залишок коштів освітньої субвенції 2017 року в розмірі 2,5 млн.грн. було направлено не на оплату праці педагогів, а на облаштування перших класів нової української школи.

Міська влада також сьогодні має взяти відповідальність за подальше функціонування і додаткове фінансування, в тому числі на оплату праці педагогічних працівників, закладів із спеціалізацією мистецького напрямку, а саме: художньо-естетичного профілю ССШ № 29 і ССШ №7, які не враховані у формульному розрахунку. Таких унікальних шкіл, як школа №29 всього 7 в Україні. Ми повинні пишатися наявністю таких закладів і не допустити їх ліквідації. Але на даний час  недофінансування лише школи №29 становить 5,1 млн.грн.

На даний час є гостра потреба у виділенні додаткових коштів з міського бюджету у сумі 5,8 млн. грн. для виконання зобов’язань по оплаті праці педагогічним працівникам вищезазначеної категорії у I кварталі 2018 року. Маємо надію, що питання підвищення на 10 % оплати праці вчителів найближчим часом вирішиться позитивно.

Але у нас не може бути залишена без уваги і та категорія педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок міського бюджету (дошкільні, позашкільні заклади освіти, дошкільні відділення НВК, ПТНЗ). Можливість підвищення посадових окладів зазначеної категорії педагогічних працівників за підсумками 9 місяців роботи державного бюджеу передбачається лише з 01.09.2018 року. Тому, з метою недопущення прушень міжпосадового рівня оплати праці педагогів, є пропозиція провести обрахунок коштів, необхідних для підвищення на 10% посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічним працівникам вищезазначених закладів раніше встановленого Урядом терміну 01.09.2018 року, шляхом встановлення їм надбавок згідно пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1298 та пунктом 4 наказу Міністерства освіти і науки України №557, - зазначила Людмила ГОГА.

В ході розгляду даного питання до роботи комісії долучився Володимир ШИЛОВ - голова постійної комісій з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів,розвитку підприємництва, торгівлі, та послуг, регуляторної політики, який зазначив, що виплата 10% підвищення оплати праці педагогів – це обов’язок держави і міська влада не бере на себе його виконання. Але ми  все рівно ці кошти будемо виділяти, - зазначив Володимир ШИЛОВ. 

Голова комісії Віталій МЕЛЬНИК зазначив, що окреслену управлінням освіти і міською Профспілкою проблему в оплаті праці педагогів потрібно вирішувати в першочерговому порядку і негайно, тому, що це призведе до невдоволень працівників і соціальної напруги. Всі педагогічні працівники мають отримувати якісну і достойну заробітну плату.

Члени комісії одностайно підтримали листи управління освіти і міської Профспілки з вище окреслених питань.

Онлайн-трансляцію засідання комісії можна переглянути за посиланням, питання № 23 і № 34

 Голова міського комітету Профспілки Людмила Гога