header-image

Освітня субвенція держбюджету не враховує багато чинників. Дефіцит освітньої субвенції для міст та об'єднаних територіальних громад на виплату заробітної плати вчителям у 2018 році складає 4,4 млрд гривень. При цьому на разі органи місцевого самоврядування здійснюють оплату праці педагогічним працівникам із коштів власних доходів місцевих бюджетів, щоб не допустити затримки із виплати заробітної плати.

«Така ситуація не сприяє оновленню матеріально-технічної бази шкіл, а також викликає соціальне невдоволення серед педагогічної спільноти», – йдеться в звернені Асоціації міст України до Прем’єр-міністра Володимира ГРОЙСМАНА із вимогою переглянути існуючий порядок нарахувань.

Згідно з даними АМУ, дефіцит освітньої субвенції на виплату заробітної плати працівникам освіти мають 76% органів місцевого самоврядування. При цьому в містах-обласних центрах дефіцит сягає 16%, а містах обласного значення дефіцит 20,8%.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" обсяг освітньої субвенції на виплату заробітної плати становить 26,6 млрд грн. при потребі 31 млрд грн., тому на кінець року перед педагогами може виникнути борг розміром 4,4 млрд грн.

Формула при розрахунку субвенцій не враховує при нарахуванні заробітної плати години індивідуального навчання, потреби у збільшенні вчителів, видатки на тимчасово відсутніх вчителів, працівників ресурсно-інклюзивних центрів, вихователів груп продовженого дня, допомогу на оздоровлення та інші параметри нарахування зарплати.

Зазначимо, що 7 червня 2018 року відбувся діалог Асоціації міст України з центральними органами виконавчої влади щодо удосконалення порядку надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

В ході робочих зустрічей було прийнято рішення покрокового вирішення питання фінансування заробітних плат педагогічних працівників у 2018 році з проведенням детального аналізу причин дефіциту освітньої субвенції в окремих громадах. При цьому, Міністерство фінансів наполягало на проведенні оптимізації мережі в громадах, де вартість утримання однієї дитини перевищує середню по Україні, що становить 14,9 тис. грн. Також узгоджено позицію щодо необхідності внесення змін до формульного розрахунку освітньої субвенції. Наголошено на необхідності внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 року № 128.

Міністр освіти і науки України Лілія ГРИНЕВИЧ озвучила рішення Міністерства освіти і науки України стосовно наступних аспектів:

  • до формули розподілу освітньої субвенції буде внесено зміни (наразі до Асоціації міст України надано наказ Міністерства освіти і науки України від 06.06.2018 року № 598 «Про утворення міжвідомчої робочої групи з удосконалення формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами», до складу робочої групи увійшли аналітик Аналітичного центру АМУ Людмила МОЗГОВА та експерт Центрального офісу впровадження децентралізаційної реформи Асоціації міст України Олександр ПИЛЬТЯЙ)
  • до формули буде внесено показник поділу на групи
  • важливо розробити карту щільності населення, бо на показник фінансування заробітної плати вчителів упливають також статус населеного пункту. Однак не всі міста мають відповідну щільність населення.
  • буде звернено увагу на школи, що розташовані на лінії зіткнення
  • у 2019 році кошти освітньої субвенції підуть на приватні заклади освіти
  • є необхідність у розробці розрахункового розміру класів (окремо для початкової школи, гімназії та ліцею)

Окрім того, Міністерство освіти і науки України підготувало Інформацію щодо особливостей розподілу обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на 2018 рік.

Директор департаменту видатків гуманітарної сфери Міністерства фінансів України Роман ЄРМОЛИЧЕВ наголосив на тому, що формулу буде доопрацьовано (за умови детального аналізу у розрізі кожного місцевого бюджету). Також пообіцяв, що заборгованість по виплатах з аробітної плати буде погашена за рахунок перерозподілу видатків залишків освітньої субвенції, що наявні в обласних бюджетах та становлять 2,4 млрд. гривень. Мінфін також підготував для учасників наради пакет документів, зокрема інформаційну довідку щодо забезпеченості освітньої субвенції у 2018 році.

Джерело: Дзеркало тижня та Асоціація міст України