header-image

У сфері регулювання часу відпочинку українське законодавство про працю передбачає, окрім обідніх перерв, перерв між робочими днями та відпусток, право працівника на відпочинок у вихідні, святкові і неробочі дні.

 

1. Вихідні — це дні, що надаються працівникам для щотижневого відпочинку.

Відповідно до ст.67 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII (далі - КЗпП України)  – при п'ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному робочому тижні - один вихідний день. Загальним вихідним днем є неділя. Другий вихідний день при п'ятиденному робочому тижні, якщо він не визначений законодавством, визначається графіком роботи підприємства, установи, організації, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації, і, як правило, має надаватися підряд з загальним вихідним днем.

 

2. Святкові — дні офіційних свят, встановлені законодавством, у які роботодавець зобов'язаний надати своїм робітниками оплачувані вихідні дні.

Усього святкових днів налічується дев'ять. Їх вичерпний перелік міститься у ч.1 ст.73 КЗпП України:

 • 1 січня - Новий рік
 • 7 січня - Різдво Христове
 • 8 березня - Міжнародний жіночий день
 • 1 і 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих
 • 9 травня - День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги)
 • 28 червня - День Конституції України
 • 24 серпня - День незалежності України
 • 14 жовтня - День захисника України.

 

3. Неробочі — встановлені законодавством дні, коли робота не проводиться у зв’язку із релігійними святами? у які роботодавець зобов'язаний надати своїм робітниками оплачувані вихідні дні. 

Офіційний статус неробочих днів мають 3 дні, вичерпний перелік яких міститься у ч.2 ст.73 КЗпП України:

 • 7 січня - Різдво Христове
 • один день (неділя) - Пасха (Великдень)
 • один день (неділя) - Трійця

 

У випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого (ч.2 ст.67 КЗпП України).  Однак якщо святковий день збігається з іншим святковим днем (зазвичай Великдень, який може припадати на 1 чи 2 травня - у 2015, 2016, 2021, 2027, 2032 рр.) то додаткового вихідного не надається

Зазначимо, що святкові та неробочі дні не враховуються при визначенні тривалості тільки щорічних відпусток та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи (ч.2 ст.5 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Тому, якщо на період відпустки без збереження заробітної плати припав святковий або неробочий день, то продовжувати її тривалість немає потреби.

З метою створення сприятливих умов для використання святкових та неробочих днів, а також раціонального використання робочого часу Кабінет Міністрів України не пізніше ніж за три місяці до таких днів може рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій перенести вихідні та робочі дні у порядку і на умовах, установлених законодавством, для працівників, яким встановлено п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями (ч.3 ст.67 КЗпП України). Власник або уповноважений ним орган у разі застосування рекомендації Кабінету Міністрів України не пізніше ніж за два місяці видає наказ (розпорядження) про перенесення вихідних та робочих днів на підприємстві, в установі або організації, погоджений з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником).

У святкові та неробочі дні допускаються роботи, припинення яких неможливе через виробничо-технічні умови (безперервно діючі підприємства, установи, організації), роботи, викликані необхідністю обслуговування населення. У ці дні допускаються роботи із залученням працівників у випадках та в порядку, передбачених статтею 71 цього Кодексу (ч.3 ст. 73 КЗпП України).

Робота у святкові та неробочі дні оплачується у подвійному розмірі  за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день. На бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку (ст.107 КЗпП України).